blog

,,Sztuka nie ma wyglądać ładnie; ma sprawić, że coś poczujesz” – Rainbow Rowell

Dzielę się z Wami moim opracowaniem na temat: ,,Sztuka we wnętrzu’’. Zadałam sobie kilka pytań i starałam się poszukać na nie odpowiedzi, temat jest niezwykle obszerny, więc potraktujcie poniższe jako sygnalizację pewnych ciekawych zagadnień:)

Załączone fotografie z moich podróży zamieszczam Wam jako inspiro do tematu, Buon viaggio…

Czym właściwie jest dziś jest sztuka we wnętrzu?

Dzieło sztuki – całościowy i syntetyczny wytwór artystyczny o określonym sensie, charakteryzujący się wysokimi walorami estetycznymi (piękno).

– Obraz malarstwo olejne, akryl, tempera, akwarela;

– Pastele, rysunki, grafiki;

– Rzeźby oraz instalacje artystyczne;

– Fotografia

Sztuka we wnętrzu jest kluczem do jego unikatowości. Daje możliwość wyrażenia siebie, a odpowiednio skomponowana z przestrzenią, podnosi jej prestiż. 

Jak to ugryźć?

Oglądając wysmakowane wnętrza można pomyśleć, że rozmieszczenie w nich sztuki nie jest niczym trudnym. Często najwspanialsze efekty osiąga się przez odpowiednie użycie światła, koloru i umiejscowienie obiektów. A jednak przystępując do aranżacji wnętrza nie zawsze udaje się osiągnąć zamierzoną harmonię.

Sposobów dopasowania sztuki do wnętrza jest kilka – kluczem może być wielkość, kolor, forma, technika, temat czy kontekst określonych prac. Przy wyborze obiektów do przestrzeni urządzonych w stylu eklektycznym można pozwolić sobie na większą fantazję. Eklektyzm cechuje bowiem pozorna niespójność, mieszanie stylów i epok, zatem również, dobierając dzieła sztuki można swobodnie poruszać się pomiędzy technikami i stylami.

Zdaniem architektów elementem, który determinuje charakter całego projektu, jest paleta barwna dzieła. Powinna ona albo współgrać z kolorystyką wnętrza, stanowić jej uzupełnienie, albo wręcz przeciwnie – być dla niej kolorystycznym kontrapunktem. 

Tym, co najchętniej wnosimy na nasze salony jest sztuka współczesna. I jest to wybór dobry, gdyż dzieła te mają adekwatny do naszych czasów klimat. Z założenia pasują bardziej niż dzieła historyczne. Te są często niezwykle drogie, wymagają specyficznych warunków ekspozycji i niełatwej konserwacji.

Ekspozycja sztuki we wnętrzu.

Zasady rządzące prezentowaniem twórczości artystycznej w domowych przestrzeniach: techniczne reguły oraz intuicja.

Możemy postawić na mocny akcent i ozdobić np. całą ścianę ilustracjami ulubionych artystów. Taka ekspozycja sprawi, że prace staną się główną częścią przestrzeni i całkowicie ją odmienią.

Możemy też postawić na prostotę i minimalizm. Wybór tylko jednego obrazu i umieszczenie go w centralnym miejscu może stanowić idealne dopełnienie aranżacji naszego wnętrza. Ważne, by ten jeden obraz był dobrze widoczny. 

Podstawowe zasady ekspozycji fotografii:

Jednakowe odległości pomiędzy ramami. Zachowajmy takie same odległości pomiędzy ramami, jeśli wszystkie z nich są jednakowej wielkości lub co najmniej pomiędzy jednym bokiem ramy, a drugim sąsiadującym, jeśli są one różnych formatów.Całość kolorowa lub czarno–biała. W ramach jednej kompozycji zdjęcia powinny być albo kolorowe albo czarno–białe. Mieszanie technik fotograficznych zaburzy odbiór całości kompozycji.Wyznaczenie linii horyzontu. Wyznaczenie linii horyzontu na wysokości wzroku osoby stojącej będzie punktem wyjścia do zakomponowania zbioru fotografii. Od tego miejsca możemy zarówno w górę, w dół, jak i na boki dodawać nowe zdjęcia.

Światło

Oświetlenie ekspozycji dzieł musi podążać w ślad za koncepcją projektu wnętrza i w odpowiedni sposób wtapiać się w przestrzeń lub dyskretnie towarzyszyć. Optymalne oświetlenie uwzględnia kontekst dzieła w całym wnętrzu. Nie może być ani zbyt ostre i mocne, aby nie zaburzyło relacji z dziełem, ani zbyt słabe. W przypadku ekspozycji malarstwa niezwykle ważną, a wręcz zasadniczą rolę, odgrywa jakość światła wyrażona przede wszystkim współczynnikiem oddawania barw CRI1 – im bliższy 100, tym lepsze, bardziej zbliżone do rzeczywistości, będzie nasze postrzeganie barw.

Za idealne do odbioru barw (CRI = 100) uważa się światło dzienne. 

Oprawa

Różnorodność formatów, wzorów i kolorów zarówno grafik, jak i listew ramiarskich, pozwala tworzyć na ścianach mini galerie w postaci eklektycznych i odważnych lub symetrycznych i „jak spod linijki” kompozycji. 

Odpowiednio dobrane szkło jest gwarancją satysfakcjonującego odbioru prezentowanego obrazu, specjaliści polecają szkło PICTO.

Konserwatorskie warunki przechowywania i eksponowania dzieł sztuki.

Najwrażliwsze, wymagające naszej szczególnej troski są dzieła wykonane na papierze (wy­magają szczególnej ochrony przed światłem) drewniane polichromowane przedmioty (również obrazy), cenne rzeźby z piaskowca, zabytkowe tkaniny (wrażliwość podobna do papieru). Posiadając szczególnie cenne dzieła warto zainwestować w profesjonalny higrometr i zasięgnąć rady doświadczonego konserwatora zabytków.

Przykłady aranżacji z wykorzystaniem sztuki

Dziś już nie tylko wieszamy dzieła sztuki na ścianach czy wystawiamy w gablotach.

Ustawione na półce, podłodze, kominku czy wsparte o meble nadają pomieszczeniom artystycznej nonszalancji rodem z pracowni plastycznych.

Co więcej dzieła sztuki drukujemy na zasłonach prysznicowych, kotarach, poduszkach, dywanach czy pościeli.

Źródła:

www.tryc.pl

www.designalive.pl

www.label-magazine.com

www.rynekisztuka.pl

www.czasnawnetrze.pl

www.oknoplast.com.pl


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *